Co to jest orteza?

Orteza to specjalny aparat ortopedyczny, który jest w stanie stabilizować stawy i konkretny odcinek ciała.

Najczęściej wykorzystuje się go po to, by uniknąć konieczności nałożenia na uszkodzoną kończynę gipsu. Orteza skutecznie unieruchamia stawy kończyn. Z tego powodu jest przydatna przy takich schorzeniach, jak: skręcenia, zerwania więzadeł, zwichnięcia. Czasami ortezy wykorzystuje się przy leczeniu złamań.

Dlaczego orteza jest lepsza od gispu? Powodów jest przynajmniej kilka. Po pierwsze orteza cechuje się lekkością. Jej noszenie nie sprawia więc takiego kłopotu jak gips. Orteza jest także o wiele bardziej higieniczna – nie powoduje odparzeń. Codzienne możemy zaglądać do uszkodzonego stawu (przy gipsie to niemożliwe). Co najważniejsze, orteza idealnie dopasowuje się do stawu i bardzo skutecznie go unieruchamia. Można ją na każdym etapie leczenia delikatnie przesuwać, np. gdy zejdzie opuchlizna.

Na rynku dostępnych jest wiele różnorakich ortez, w tym: korekcyjne, kompensacyjne, stabilizujące, kompresyjne. Do stabilizatorów zalicza się m.in. ortezy odcinka piersiowego kręgosłupa, nadgarstka i ręki, stawu biodrowego, stawu kolanowego, stawu skokowego, odcinka szyjnego kręgosłupa, odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa.

Skomentuj

Your email address will not be published.


*